GÖLDOSK
Göller Bölgesi Doğa Sporları Kulübü

 
-                                          -İŞTİRAKÇİ PROJELERİMİZ-                                         -

               
HAMDİ ÇUBUKÇU
hamdibeydede@hotmail.com
SİPAHİLER’DEN DİRESKENE’YE
06/05/2017

SİPAHİLER’DEN DİRESKENE’YE

Yuvalı’nın eski adı “Direskene”… Daha önce Yuvalı’dan Tepeli Köyü’ne yürümüştük. Yeni rota arayışları bizi buraya götürdü. Teknik işlerden sorumlu arkadaşımız Yılmaz Pala buranın çok güzel bir rota olduğunu ama; biraz zorlu olabileceğini belirtmişti.

Isparta’dan son durağımızdan saat 8.00’de ayrıldık. Adını yazdırdığı halde son anda rahatsızlanan iki arkadaşımız vardı. Son anda da Eğirdir’den iki kişi katılacağını belirtmişti. Birisi devamlı katılımcımız Ahmet Yetkin, diğeri de bir ortaokul öğrencisi Ege Baturalp Güven… Onları da otobüsümüze aldıktan sonra bir akaryakıt istasyonunda ihtiyaç molası verdik.

Sipahiler’de otobüsten indiğimizde köylülerin şaşkın bakışları karşıladı bizleri. Kimdi bu gelenler, köylerinde ne yapıyorlardı? Amaçları neydi? Gelincik Köyü’nde bizi define arayıcısı sanmışlardı, bir türlü yürüyüşçü olduğumuza inandıramamıştık. Dönüşte onlarla oturup birer çay içince derdimizi anlatabilmiştik. Sipahiler camisinin yanındaki boşlukta spor hareketlerini yaparken de ilgiyle izlendik.

Spordan sonra iki ekibe ayrıldık. Uzun parkur yürüyecekler köyün sol tarafındaki tepelerden yaklaşık 0n iki kilometre yürüyeceklerdi. Bizim yolumuz da yaklaşık sekiz kilometreydi. Yürüyüş başından itibaren çamurlu bir yolda yürüyorduk. Karların erimesinden sonra zemin çok yumuşaktı. Ayaklarımızın altında bir katman daha oluşuyordu. Yükseklere çıktıkça erimemiş kar birikintileriyle karşılaşıyorduk.

Yolumuz üzerindeki bir su kaynağı ilgimizi çekti. Tabanı yemyeşil yosunla kaplıydı. Pırıl pırıl suyun içinde balık sürüsü yüzüyordu. Çevresi betondan bir korumayla çevrilmişti. Bu setin üzerine dizilip suya yansıyan görüntülerimizi fotoğrafladı arkadaşlarımız. Aşağıda da Sipahiler göleti masmavi ayaklarımızın altındaydı.

Hava çok güzeldi. Pırıl pırıl bir güneş tepemizdeydi. Çoğu arkadaş üzerilerindeki kalın giysileri çıkarmış kısa kollu tişörtlerle bembeyaz karlar üzerinde neşe içinde fotoğraflar çektiriyor, kış içindeki bu güzelliğe hayret ediyorlardı. Elimizden bir şey gelmese de bizi üzen bembeyaz karların üzerine çamurlu ayakkabılarımızın bıraktığı kirli ayak izleriydi. Karlar üzerinde o kadar zaman kaybettik ki varış noktasına uzun parkur yürüyenlerden yaklaşık yarım saat sonra ulaşabildik.


Bir güzel güneşli pazar günü daha sona ermişti. Zorlu yürüyüşten sonra otobüste uyuyan arkadaşlarımızın çekilen fotoğrafları bir çarşamba gecemizi süsleyecekti. Haftaya başka bir parkurda buluşalım. Hoşçakalın.

HAMDİ ÇUBUKÇU


 


  

 1406 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DOĞA ÖZLEMİ - 13/11/2019
DOĞA ÖZLEMİ Dört haftadır “Minik Ayaklar” ile yürüyoruz. Yazılı Kanyon, Kasnak Meşesi son olarak da Kovada Milli Parkı… Amacımız minikleri doğa ile buluşturmak onlara doğa sevgisi aşılamak…
SON PARKUR - 08/04/2019
Bir yıl önce başladı bu macera… Dedik ki Isparta’nın değişik bir incisi olan Eğirdir Gölü’nün çevresini parça parça yürüyelim. 1 Nisan 2018 Pazar günü Yeşilada’dan başladık yürümeye. O gün bize Eğirdir
ONOBARA - 27/03/2019
Onobara
ONOBARA ANTİK KENTİ - 27/03/2019
Onobara… Her şeyden önce adı ilgimizi çok çekmişti. Yaptığımız ön araştırma sonunda Antalya Konyaaltı yöresinde Gedeller Köyü yakınlarında yoğun orman
BEDREYE ULAŞTIK - 08/03/2019
BEDRE’YE ULAŞTIK Hafta sonu yoğun kar yağışı olacak deniliyordu. İstanbul kar altındaydı. Isparta’da da kar bekleniyordu. Bu durum katılımı da etkiliyordu. Yine de yürüyüş tutkunlarını hiçbir şey durduramayacaktı.
EBER'E GİDİYORUZ - 22/02/2019
Katılın bize doğanın bu eşsiz güzelliklerini paylaşalım
BOYALI LAGÜNÜ - 12/02/2019
GÖLYOLU 14. PARKUR
YUMURTANIN BAŞKENTİ - 06/05/2017
Çevremizdeki güzellikleri keşfetmek, bu güzellikleri Göldosk ile yürüyenlere tanıtmak amacıyla düzenlediğimiz yürüyüşlere çevre belediye başkanlıklarından araç yardımı istedik. Dinar Belediyesi’nden sonra
MELİKLER YARIMADASI - 06/05/2017
Dört yıl önce Melikler Yarımadası’na ilk gidişimizde otobüslerden iner inmez yoğun bir yağmurla karşılaşmıştık. Yürüdükçe
 Devamı
AlışSatış
Dolar27.357527.4671
Euro29.010129.1264
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret399271