GÖLDOSK
Göller Bölgesi Doğa Sporları Ve Dağcılık Spor Kulübü

 
-                                          -İŞTİRAKÇİ PROJELERİMİZ-                                         -

               
HAMDİ ÇUBUKÇU
hamdibeydede@hotmail.com
KURŞUNLU ŞELALESİ
06/05/2017

KURŞUNLU ŞELALESİ  


Bir ormancı tarafından bulunan 1986 yılında park haline getirilen 1991 yılında da 394 hektarlık bölümü tabiat parkı haline getirilen Kurşunlu Şelalesi’ne yolumuz düştü bu hafta… Antalya’nın güzel havasında yapacağımız bu haftaki yürüyüşümüz için duraklarımızdan katılımcılarımızı aldık yola koyulduk. Gölbaşı tesislerinde verilen kısa bir moladan sonra Kurşunlu Şelalesi’ne ulaştık. Giriş ücretini toplu olarak ödedikten sonra parka girdik.

Tabiat parkı alanında 18 metre yüksekliğindeki büyük şelale ve 7 küçük şelale ve gölcükler bulunmaktadır. 2 km.lik bir kanyonun içindeki şelale alanında piknik alanları, manzara seyir terasları çocuk parkı, restoranlar, otopark, gezinti patikaları, diğer sosyal tesisler bulunmaktadır. Zengin bitki örtüsüne ve zengin bir hayvan çeşidine sahiptir. Küçük şelalelerin döküldüğü küçük göletlerde nilüferleri, su kaplumbağalarını, balıkları, ördekleri ve diğer canlıları görmek mümkündür.

Şelale bölümünün üzerindeki düzlük alan doğa yürüyüşü yapmak için son derece uygun bir alandır. 23 Ekim 2011’de 12.IVV olimpiyatları bu alanda düzenlenmiş, Göldosk’u temsilen 10 sporcu bu olimpiyatlara katılmış 5km 11,5 km ve 24 km lik parkurlardan 11,5 km’lik parkuru yürümüş ve sertifikamızı almıştık. Bu yürüyüşe dünyanın çeşitli ülkelerinden yüzlerce sporcu katılmıştı. Bunların içinde Çinliler ve Japonlar oldukça ilgi çekmişlerdi.

Her zaman olduğu gibi şelalenin büyüleyici manzarası önünde fotoğraf makinelerimiz çalışmaya başladı. Bu fotoğraflar bu yürüyüşe katılamayanların oldukça canını yakacaktı. Sabahın erken saatleri olduğu halde piknik için gelenlerin sayısı da oldukça çoktu. Şelale çıkışında uzun ve kısa parkur birbirinden ayrıldı. Zaman zaman yolumuz keşişiyor şakalaşmalar ardından ekipler yoluna devam ediyordu.

Çay molasında sofralar arasında ikram yarışı başladı. 2011’deki olimpiyat yürüyüşünde de soframıza Japonları davet etmiştik. Onlara garip gelse de davetimizi kırmamışlar, değişik lezzetleri tatma fırsatı bulmuşlardı. Karşılığında da bizlere renkli kağıtlardan katlama sanatlarını yansıtan origami örneklerinden vermişlerdi.

Parkurun bitiminde katılımcılara serbest zaman bırakıldı. Öyle birkaç saat içinde her yeri gezilebilecek bir tabiat parkı değildi burası. Suyun üzerindeki nilüferler, güneşlemek için suyun içindeki dalların üzerine çıkan su kaplumbağaları, bitkilerin oluşturduğu doğal tüneller…


Otobüste yorgunluktan uyuyanların çekilen fotoğraflarından oluşan sunumu ilerideki günlerde yalnızca katılımcılara sunacaktık. Çok ilgi çekiyordu bu fotoğraflar. Haftaya yeni bir yöre yeni bir parkur. Göldosk ile doğayı tanımak istiyorsanız ne duruyorsunuz katılın bize..

HAMDİ ÇUBUKÇU 
 


 


 1369 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DOĞA ÖZLEMİ - 13/11/2019
DOĞA ÖZLEMİ Dört haftadır “Minik Ayaklar” ile yürüyoruz. Yazılı Kanyon, Kasnak Meşesi son olarak da Kovada Milli Parkı… Amacımız minikleri doğa ile buluşturmak onlara doğa sevgisi aşılamak…
SON PARKUR - 08/04/2019
Bir yıl önce başladı bu macera… Dedik ki Isparta’nın değişik bir incisi olan Eğirdir Gölü’nün çevresini parça parça yürüyelim. 1 Nisan 2018 Pazar günü Yeşilada’dan başladık yürümeye. O gün bize Eğirdir
ONOBARA ANTİK KENTİ - 27/03/2019
Onobara… Her şeyden önce adı ilgimizi çok çekmişti. Yaptığımız ön araştırma sonunda Antalya Konyaaltı yöresinde Gedeller Köyü yakınlarında yoğun orman
ONOBARA - 27/03/2019
Onobara
BEDREYE ULAŞTIK - 08/03/2019
BEDRE’YE ULAŞTIK Hafta sonu yoğun kar yağışı olacak deniliyordu. İstanbul kar altındaydı. Isparta’da da kar bekleniyordu. Bu durum katılımı da etkiliyordu. Yine de yürüyüş tutkunlarını hiçbir şey durduramayacaktı.
EBER'E GİDİYORUZ - 22/02/2019
Katılın bize doğanın bu eşsiz güzelliklerini paylaşalım
BOYALI LAGÜNÜ - 12/02/2019
GÖLYOLU 14. PARKUR
MELİKLER YARIMADASI - 06/05/2017
Dört yıl önce Melikler Yarımadası’na ilk gidişimizde otobüslerden iner inmez yoğun bir yağmurla karşılaşmıştık. Yürüdükçe
TAŞOLUK’TAN ÇUKURÖREN’E - 06/05/2017
Hava şartları ne olursa olsun Göldosk olarak her hafta sonu değişik bir yöreye gidiyoruz. Kurulduğumuz ilk günden beri Ramazan ayı hariç her hafta değişik bir yerdeyiz.
 Devamı
AlışSatış
Dolar32.477332.6074
Euro34.596434.7351
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam26
Toplam Ziyaret422204